فیلم نوشت فیلم نوشت

بابک مهرورز
بابک مهرورز

بابک مهرورز

شاید اگر می شد از شاخ و برگ های اضافی فیلم در بخش داستان های حاشیه ای زد، « گیتا » می توانست به مراتب تاثیرگذاری بیشتری بر روی مخاطب بگذارد.

بابک مهرورز

کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟

مریلا زارعی که امروزه برای بیشتر مخاطبین سینمای ایران با « شیار 143 » به یاد آورده می شود، بازیگر نقش اصلی فیلم است. حمیدرضا آذرنگ هم که پس از سالها حضور در صحنه تئاتر، در دو سال اخیر فعالیت بیشتری را در سینما پیش گرفته، یکی از بازیگران فیلم است. بهناز جعفری پرکار هم در فیلم حضور دارد.

داستان فیلم درباره چیست ؟

گیتا ( مریلا زارعی ) مادر میانسالی است که علاقه شدیدی به دخترش متین دارد. اما با اتفاقی که برای متین رخ می دهد، او بحرانی را تجربه می کند که در جریان آن متوجه واقعیت های جدیدی درباره زندگی اش می شود و...

کارگردان کیست ؟

مسعود مددی که کار خودشرا به عنوان تصویربردار در فیلمهای مهمی همچون « رنگ خدا » و « روبان قرمز » آغاز کرد اما پس از سالها غیبت، با نویسندگی « بيداري براي سه روز » در سال 1392 به سینما بازگشت و حالا « گیتا » اولین تجربه کارگردانی او محسوب می شود.

نکات مثبت فیلم ؟

مسعود مددی به خوبی شخصیت گیتا را بسط و گسترش می دهد و تماشاگر را با زندگی او آشنا می کند. اما متاسفانه این روند حفظ نمی شود و داستان های حاشیه ای سبب می شود تا شخصیت پردازی دچار مشکل شود.

مریلا زارعی در « گیتا » همان الفت « شیار 143 » است و شخصیت او نیز در اجرا تفاوت چندانی با الفت ندارد. اگر کلیشه شدن او را لحاظ نکنیم، باید گفت که زارعی توانسته فیلم را سرپا نگه دارد. حمیدرضا آذرنگ هم بازی خوبی از خودش به نمایش گذاشته.

نکات منفی فیلم ؟

فیلمنامه مسعود مددی و میترا تیموریان به دفعات در طول داستان دچار لکنت می شوند و داستان ها و قهرمانان جدیدی را مطرح می کند که باعث بی هویت شدن خط اصلی داستان می شود. فیلم در یک لحظه گیتا را قهرمان معرفی می کند و در لحظه بعد نسترن و...

در فیلم سکانسی وجود دارد که نسترن به امیر یک فلش می دهد اما او بدون گوش کردن به آن، فلش را پاک می کند. سپس فیلم دقایقی زیادی را صرف یافتن اطلاعاتی می کند که شاید می شد در همان فلش آن را بدست آورد!

در بعضی از سکانس ها نیازی به استفاده از شیوه فیلمبرداری " دوربین روی دست " نبوده است و اضافی به نظر می رسد.

حرف آخر :

« گیتا » مانند اکثر فیلم اولی های کارگردانان ایرانی، مشکل فیلمنامه دارد. شاید اگر می شد از شاخ و برگ های اضافی فیلم در بخش داستان های حاشیه ای زد، « گیتا » می توانست به مراتب تاثیرگذاری بیشتری بر روی مخاطب بگذارد. اما در اینجا این ایده به فعل تبدیل نشده تا اولین تجربه کارگردانی مسعود مددی با ارفاق، یک اثر متوسط باشد.منبع :moviemag.ir

----- 0 0
حامد یامین‌پور
حامد یامین‌پور

حامد یامین‌پور

فیلم روایت جریان طبیعی زندگی با تمام اتفاقات کوچک و بزرگ در مسیر آن است. قصه اگر چه تم امیدوارانه دارد اما در بیان و منطق فیلمنامه لکنت دارد.
امیر ابیلی
امیر ابیلی

امیر ابیلی

«گیتا» اولین ساختهی مسعود مددی گرچه نکات مثبت بسیاری برای امیدوار بودن به ادامه راه کارگردانش دارد، اما درنهایت یک تلهفیلم خوشساخت است که نیازی به دیدنش در سینما نیست.
Powered by TayaCMS