فیلم نوشت فیلم نوشت

اروند | جبار آذین
اروند | جبار آذین

اروند | جبار آذین

اروند فیلم متعهدانه ای از فیلمسازی مستعد است که سینما را در کنار بزرگانی چون شادروان رسول ملاقلی پور تجربه کرده است.

مقاله

نویسنده جبار آذین
اروند | جبار آذین

وی در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: فیلم بامحتوا، به نسبت خوش پرداختو ارزشی «اروند» سومین ساخته سینمایی پوریا آذربایجانی است؛ سینماگر جوان و با آتیه ای که فیلم نخست او «روایت های ناتمام» نتوانست رنگ اکران را به خود ببیند.

آذین ادامه داد: «اروند» کارگردانش را آشنا به قابلیت های سینما و تصویر نشان می دهد و کوشش های او را برای استفاده بیانی غیر کلیشه ای از زبان، ابزار سینما و معادل سازی های سینمایی برای اندیشه های جاری در ادبیات و زندگی آشکار می کند. آذربایجانی که در مسیر تجربه گرایی و ساخت آثار استاندارد همزمان به فرم و محتوا و روایت در فیلم هایش توجه دارد در فیلم خوب «اروند» با الهام گیری از تفکر مارکزی و اندیشه سیال ذهن که موضوع و بستر ده ها فیلم و سریال و رمان شده کوشیده است متناسب با تصویرسازی از کاراکترهای فیلمش و موضوعات ذهنی و عینی زندگی و مناسبات آدم هایش فرم و قالب و روایتی هماهنگ هم برای داستان دفاع مقدسی «اروند» بسازد.

این منتقد سینما با بیان اینکه این سینماگر علاوه بر حرکت در عرصه فرم و تجربه شکل های ساختاری سینما سعی کرده برای ظرف فیلمش مظروف و محتوای شایسته تدارک ببیند اظهار داشت: گزینش موضوعی بکر و تازه که تاکنون در هیچ اثر سینمایی ایرانی به آن پرداخته نشده یعنی بازگویی گوشه ای از حماسه و تراژدی شهدای غواص مضمون و سوژه داستان فیلم «اروند» را تشکیل داده است. فیلمساز با قرار دادن یک رزمنده جانباز اعصاب و روان در مرکزیت قصه فیلم کوشیده از طریق او و جریان سیال ذهن پر تلاطم این شخصیت که یونس نام دارد و سعید آقاخانی نقش او را به خوبی ایفا کرده است در بازسازی سینمایی رخداد بازگشت پیکرهای مطهر ۱۷۵ شهید غواص که طی عملیات تفحص در کنار دیگر شهدا یافت شده اند به توفیق رسد و روایتگر بخشی از دلاوری ها و مظلومیت های این شهدا باشد.

وی تأکید کرد: کارگردانی درست، فیلمبرداری خوب، موسیقی مناسب و همچنین بازی های خوب بازیگران فیلم، طناز طباطبایی، پانته آ پناهی ها و مهرداد صدیقیان در کنار بازی سعید آقاخانی در جان بخشیدن به شورها و شیون ها و زندگی حماسه سازان جبهه ها و سنگرداران پشت جبهه از راه زنده نمایی یادمانده ها و خاطرات یونس که ۲۷ سال پس از خاتمه جنگ همچنان با افکار، امیال و فضای جبهه و یاران همسنگرش در رویا و واقعیت زندگی می کند در حد پذیرش موفق بوده است.

آذین در خاتمه این گفتگو افزود: «اروند» فیلم متعهدانه ای از فیلمسازی مستعد است که سینما را در کنار بزرگانی چون شادروان رسول ملاقلی پور تجربه کرده است.

گفتنی است؛ در خلاصه داستان این اثر سینمایی آمده است: یونس جانباز اعصاب و روان دفاع مقدس، حالا بیست و هفت سال پس از پایان جنگ هنوز هم با خاطره هم رزمانش روزگار می‌گذراند. همراه شدن او با یک گروه تفحص اما اتفاقات تازه‌ای را در این جریان سیال ذهن وارد می‌کند.

منبع :cinemapress.ir

----- 0 0
اروند | حمید غفاریان
اروند | حمید غفاریان

اروند | حمید غفاریان

بهتر بود پوریا آذربایجانی که تاکنون بیشتر به روایت های عاشقانه پرداخته است در این فیلم هم با شناخت بیشتری ورود می کرد تا از سوژه مهمی مثل شهدای غواص بهره برداری بهتری بشود
اروند | بابک مهرورز
اروند | بابک مهرورز

اروند | بابک مهرورز

اروند با توجه به سوژه مناسب و بکری که داشت، می‌توانست با گروه کارگردانی خوش فکر اثری ماندگار خلق کند اما همه چیز سطحی و بی‌روح باقی‌ماند.
Powered by TayaCMS